Tran — mity kontra rzeczywistość

Tran to naturalne wsparcie dla organizmu. Od wielu lat cieszy się uznaniem u osób dbających o zdrowie. Jednak na przestrzeni lat wokół tranu narosło wiele mitów — czas by je obalić.

Każdy rybi tłuszcz to tran

Mit! Tran to preparat zawierający tłuszcz wyłącznie z ryb morskich, należących do rodziny dorszowatych. Jakkolwiek tłuszcze z innych ryb również mogą mieć wiele prozdrowotnych właściwości, nie są one tranem. Bardzo ostatnio popularny olej z wątroby rekina również nie jest tranem. Ma podobne działanie, ale oba składniki różnią się składem. 

Trany Mollers produkowane są z wątroby z dzikiego dorsza norweskiego, poławianego według ścisłych wytycznych. O czystości i jakości w ten sposób uzyskiwanego tranu możesz przeczytać na stronie www.mollers.pl.

Tran ma nieprzyjemny rybi zapach i smak

Ten popularny mit to pokłosie stosowania tranu w drugiej połowie ubiegłego stulecia. Wszyscy, którzy zmuszani byli w szkole do jego zażywania z pewnością doskonale pamiętają ten, niezbyt przyjemny smak i zapach. Obecnie tran pachnie i smakuje zdecydowanie lepiej, dzięki wzbogaconemu procesowi jego przetwarzania. Co więcej, jest wiele wersji smakowych tranu, dzięki czemu nawet najbardziej wybredne osoby nie będą miały najmniejszego problemu z jego przyjmowaniem.

Tran nie może być stosowany w ciąży, ani podczas karmienia piersią

Tran zawiera wiele substancji bardzo wskazanych dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. takich, jak kwasy omega-3 czy witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. Warto jednak skonsultować jego przyjmowanie z lekarzem prowadzącym, w związku z tym, że kobiety ciężarne często biorą preparaty witaminowe i w efekcie dawki niektórych składników z różnych preparatów zsumowane z tymi, zawartymi w tranie mogą być zbyt wysokie.

Tran jest bezpieczny dla wszystkich

Są pewne przeciwwskazania co do stosowania tranu. Jednym z głównych jest hiperkalcemia i kamica nerkowa. Zawarta w tranie witamina D przyspiesza wchłanianie wapnia, więc może prowadzić do wzrostu stężenia tego mikroelementu.

Nie zaleca się również tranu osobom, które przyjmują leki przeciwzakrzepowe, ponieważ zawarte w tranie kwasy omega-3 mogą wzmacniać ich działanie.

Osoby, które zażywają inne preparaty witaminowe, również powinny ostrożnie podchodzić do tranu. Zwłaszcza te, suplementujące witaminy A i D, które można znaleźć w preparatach  tranowych, co może prowadzić do przyjmowania zbyt dużych dawek.

Każdy tran jest taki sam

Jakość tranu zależna jest od gatunku dorsza, z którego się go uzyskuje, a także wynika z metody i miejsca połowu. Tran Mollers pozyskiwany jest z dzikich dorszy norweskich poławianych lokalnie przez rybaków w wodach Lofoten i Vesteralen, należących do najczystszych wód na świecie. A zrównoważony połów gwarantuje bezpieczeństwo gatunku i środowiska. Dzięki temu w etyczny i bezszkodowy dla środowiska sposób uzyskiwany jest tran.

Bibliografia:

  1. Guil-Guerrero, J. L., & Belarbi, E. H. (2001). Purification process for cod liver oil polyunsaturated fatty acids. Journal of the American Oil Chemists’ Society, 78, 477-484.
  2. https://dietetycy.org.pl/tran/ [dostęp 21.08.2024]
  3. Stene, L. C., Ulriksen, J., Magnus, P., & Joner, G. (2000). Use of cod liver oil during pregnancy associated with lower risk of Type I diabetes in the offspring. Diabetologia, 43, 1093-1098.
  4. Brustad, M., Braaten, T., & Lund, E. (2004). Predictors for cod-liver oil supplement use—the Norwegian Women and Cancer Study. European journal of clinical nutrition, 58(1), 128-136.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *